Kızlık zarı kanaması durmazsa ne yapılmalı ?


Kızlık zarı kanaması durmazsa ne yapılmalıdır veya ne yapılmamalı ? evet kızlık zarı dikimi yorumlarındada sık sık okuduğum bu ve benzeri konularıda araştırdım, dikilmiş kızlık zarı veya doğuştan bakire bir bayanın kızlık zarı kanamaları beklenenden daha fazla miktarda geliyorsa ve aradan saatler geçmesine rağmen durmuyorsa bu kan kaybına bağlı hayati tehlike oluşturabilir. Kızlık zarı şekilleri ne olursa olsun zar üzerinde bulunan damarların yapısı ince olduğu için himenin kendisinden kaynaklanan kanamalarda bir tehlike oluşmasa bile dar bir vajinaya göre fazla iri bir erkek cinsel organı söz konusu ise kızlık zarı yırtılırken vajina duvarındada yırtık ortaya çıkma ihtimalini akılda tutmak lazım, vajina duvarı damarlanma açısından çok zengin bir dokuya sahiptir dolayısı ile vajina yırtığı durumlarında Türk tabiri ile oluk oluk kan akabilir ama vajinal refleks kasılma ile bu daha düşük miktardada kendini gösterebilir.

Kızlık zarı kanaması ne kadar sürer ?

Peki cinsel ilişkiye giridiniz ( kızlık zarı dikimi yaptırıp – yaptırmamış olmanız önemli değil ) yüksek miktarda kanama geldi ve aradan saatler geçmesine rağmen durmuyor, ne yapmak lazım, bir pet koyup beklemektense bir jinekoloğa gitmek en doğru seçenek olacaktır, zira toplasanız 5 litre kan dolaşıyor samarlarınızda ve bunun %10 kadarını bile kaybetseniz ayakta duramayacak kadar tansiyonunuz düşer ve şok tablosu ile karşılaşma olasılığı ortaya çıkar.

Kızlık zarı kanaması rengi

Kızlık zarı kanaması hemen daima ilk cinsel ilişkide ortaya çıkıyor , takip eden gün yeniden cinsel ilişkiye girilirse kızlık zarı kanaması arka arkaya 2 gün gelebilir ama aradan birkaç gün geçtikten sonra artık kanayan damar uçları tam olarak kapanmış olacağından yeni bir kızlık zarı kanaması beklenmez. Bazı durumlarda ilk ilişkiden itibaren sızıntı şeklinde kızlık zarı kanaması 4 güne kadar devam edebilir, miktarı çok düşük olduğu için hayati tehlike yaratmaz ama bu seferde enfeksiyon açısından bir risk oluşabilir, mikrobik açıdan geniş bir çeşitliliğe sahip bacak arasında devam eden kanamalarda vucuda bakteri girişi olabilir ve kendini ateş ile gösterebilir. Kısa yoldan söylemek gerekirse durmayan kızlık zarı kanamalarında mutlaka jinekolog muayenesi ve gerekirse cerrahi müdahale gerekir, biliyorum evli olmayan bayanlarda bu ciddi sosyal bir soru olur, bir gecelik bir maceranın sonunda kanlar içinde doktora gitmek yada sabaha kadar bunlarla uğraşıp bitkin bir vaziyette anne ve babanızla yaşadığınız eve dönmek açıklaması zor bir hikaye uydurmanızı gerektirebilir. Metrobüse binerken bacaklarımı fazla açmışım anne deseniz bile daha inandırıcı bir mazeret işe yarayabilir.

Yazar: burcu Nur Demirel

Üniversitede araştırma görevlisi

“Kızlık zarı kanaması durmazsa ne yapılmalı ?” için 11 yorum

 1. YAA SİZDE KIZLIK ZARI KANAMASI DURMAMIŞ DİYE ÜZÜLÜYORSUNUZ BENDEN HİÇ GELMEDİ BEN NE YAPAYIM ŞİMDİ :((

  Beğen

 2. Balayında kızlık zarım yırtılınca kızlık zarı kanaması çok uzun sürdü bir doktora gittik dikiş attı banada

  Beğen

 3. aynı gün içinde 3 defa ilişkiye girdik ve 3 gündir kızlık zarı kanamam devam ediyor adet kanaması gibi geliyor sanki acaba aynı anda adette başlamış olabilir mi daha 5 gün vardı oysaki ?

  Beğen

  1. çok gelmiyorsa bekle bence kendisi duracaktır ama birkaç gün içinde durmuyorsa doktora git vajinan yırtılmış olabilir

   Beğen

   1. evet canım kızlık zarı kanaması durmayınca bir jinekoloğa gittim ve dediğin gibi vajinada bir yırtık oluşmuş birkaç dikiş attı kanama kesildi.

    Beğen

    1. Bende ilk cinsel ilişkide kanamam durmadı çok kan geldi ama tampon koymuştum sonra kesildi.

     Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: