Kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri


Kızlık zarı çeşitleri ve özellikleriKızlık zarı çeşitleri ve özellikleri resimli anlatım defalarca okumuşsunuzdur. Ben farklı bir açıdan yaklaşımda bulunarak kendi kızlık zarınızla ilgili kafanızdaki soru işaretlerini silmeye kararlıyım. Yoksa bende diğerleri gibi kızlık zarı çeşitleri şöyledir böyledir, ordan kopyala değiştir yayınla yapmayacağım. Size gerçek bilgiler ve işe yarayan ip uçları vereceğim. Böylece kendi kızlık zarınızın son durumunu daha iyi anlayacaksınız ve yolunuzu ona göre çizeceksiniz. Bayanlarda farklı kızlık zarı çeşidi olması ve bunların özelliklerinin birbirinden farklı olması bu noktada kafa karışıklığına yol açıyor. En büyük soru işaretleri, başımdan şu olay geçti, kızlık zarım bozulmuş mudur ? ve evlendiğim zaman kızlık zarı kanaması olacak mı ? işte bunların yanıtlarını aşağıda anlatıyorum.

Bakire kızlık zarı çeşitleri

Bozulmamış, çentiklenmemiş ve sürtünme gibi travmalara uğramamış kızlık zarı nasıl olur, çeşitleri nelerdir ?

 • Annüler yani ortada tek delikli kızlık zarı : Ortadaki deliğin kenarları muntazamdır, çentiklenmeler yoktur. Kızlık zarının tam ortasındaki adet deliği 1 cm den daha küçük bir çapa sahiptir, serçe parmak girebilir, ama denemeyin 🙂
 • Septal yani köprüsel yada bölmeli kızlık zarı : Kızlık zarı vajina girişinde yukarıdan aşağı doğru bir bant şeklindedir, yada köprüye benzetenlerde var. Kolayca kopabilir
 • Semilunar yani hilal şeklinde kızlık zarı : Vajina girişi kızlık zarı ile kısmen örtülmüştür, cinsel ilişkide kan gelmesi şansa kalır.
 • Esnek kızlık zarı : İlk anlattığım anüler kızlık zarının bir alt versiyonudur, ortada dev bir adet deliği olduğu için erkek cinsel organının vajinaya girişinde sorun çıkartmaz, cinsel ilişkide kanama oluşturmaz. Zamanla dahada genişler. Kızlık zarı dikimi ile kanayan kızlık zarına çevrilebilir.
 • Himen imperfaratus yani tam kapalı kızlık zarı : Bu bir hastalıktır ve adet gödecek yaşa gelipte adeti başlamayan birçok genç kızda bulunabilir, cerrahi müdahale ile kızlık zarı açılır ve adet kanı akışı sağlanır. Normalde zar üzerinde adet kanı geçişine izin verecek delikler yoktur.
 • Cribriform yani elek şeklinde kızlık zarı : Üzerinde birden fazla mini minnacık adet delikleri vardır.

Bozulmuş kızlık zarı çeşitleri

Kızlık zarı bozulunca bir sonraki cinsel ilişkide kızlık zarı kanı gelmez, bu doğrudur, ama cinsel ilişki veya sürtünme ile bozulan kızlık zarları arasında farklı görünümler ortaya çıkabilir ve durumda acaba bozulmadımı gibi iyimser düşünceler ortaya çıkabilir.

 • Saat 6 , saat 9, saat 3 yönünde yırtılmış kızlık zarı çeşidi : Gerçek cinsel ilişkilerde kızlık zarında bir veya birden fazla tabana inen yırtıklar oluşur. Bunlar genelde saat kadranı yönünde anlatılır.
 • Çentikli kızlık zarı : Genellikle sürtünme şeklinde tamamlanmamış cinsel yakınlaşmalardan sonra birkaç damla kan gelmesi ile hikayelendirilen bir bozulmuş kızlık zarı çeşididir. Zamanla çentikle adet deliği birleşir ve esnek kızlık zarında olduğu gibi büyük delikli kızlık zarı görünümü ortaya çıkar. Doğal çentikli kızlık zarı yine aynı hikayeden kaynaklanır.
 • Patlamış kızlık zarı : Şiddetli bir cinsel ilişkide sonra kızlık zarı birçok yerinden yırtılabilir, hatta kızlık zarı parçaları vajinadan sarkabilir. Genellikle tecavüz sonucu kızlık bozma gibi eylemlerde ortaya çıkar. Bazı durumlarda vajina duvarındada yırtıklar oluşabilir.

Kızlık zarı yorumları

Kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri hakkında başınızdan geçen bir olay varsa veya sorularınız varsa sayfayı az aşağı kaydırın, yorum yazma boşluğuna yazın, isim satırına takma bir isim veya konu başlığı girin, diğer satırları boş bıraksanızda sorun olmaz, yollayın gelsin. Yazınızı ben veya bir ziyaretçi yanıtlayabilir, arada bir bu sayfayı ziyaret edip kontrol edin.

Yazar: burcu Nur Demirel

Üniversitede araştırma görevlisi

“Kızlık zarı çeşitleri ve özellikleri” için 2 yorum

 1. Ben de doğal çentikli kızlık zarı var herhangi bir cinsel ilişki yaşamadım sadece sürtünme şeklinde bir temasta bulundum Daha sonra bir jinekoloğa gittim ve sende doğal çentikli kızlık zarı var dedi bu doğuştan kaynaklanan bir şey dedi ama sizin Yazınızda çentikli kızlık zarına sadece sürtünme yoluyla ortaya çıktığını okudum bu durumda Bana yardımcı olabilir misiniz evlendiğimiz zaman kızlık zarı kanaması gelmesini istiyorum Eğer gelmeyecekse kızlık zarı dikimi yaptıracağım

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: