İlk gece korkusu

ilk gece korkusu

ilk gece korkusu
İlk gece korkusu

İlk gece korkusu gelinlik genç kızların aklında yer eden bir sorun olabilir, daha az, belkide aynı oranda erkeklerdede olabilir. Ceviz kabuğunuz sığmayacak düzeyden büyütülüp ciddi cinsel sorunlara ve bazende evlilik problemlerine yol açabilir. Belli bir düzeyden sonra mutlaka bir uzman tarafınca tedavisi gerekir. Bir başka deyişle ilk gece korkusu cinsel fobi, cinsellik kaygısı, cinsel ilişki korkusu, cinsel birleşme korkusu gibi isimlerlede çağırılabilir. Aslına bakarsanız kadınlardaki ilk gece korkusu genelde hurafelerden ve eksik bilgilendirmelerden kaynaklanır, belkide basit bir olayın abartılması buna yol açar. Kadınların birbirlerine anlattıkları cinsel hikayelerden gerdek gecesi kanamalarının sular seller gibi boyutlarda abartılması, kızlık zarı yırtılması esnasında büyük acıların çekileceği gibi korku filmi senaryosu haline getirilen deneyimler, erkek cinsel organının yanlış bir girişi zorlaması sonucu rezillik çıkacağı, vajinaya giren penisin bazılarında içeride kalıp cinsel kilitlenme yaşanıp gecenin acil serviste son bulacağı gibi olmayacak hikayeler ilk gece korkusunu körükleyebilir.

İlk gece korkusunun vajinismusa dönüşmesi

Atlanmaması gereken önemli bir alt yapı çocukluk döneminde yaşanan özünde cinsellik yatan travmaların bilinç altında yer edinerek ilk gece korkusuna yol açması ve bu tablonun kronik bir hastalık olan vajinismusa dönme ihtimalinin yüksekliğidir. Vajinismus hastalığında cinsel ilişki esnasında vajinayı çevreleyen kaslarsa istemsiz kasılmaya bağlı cinsel ilişkinin engellenmesi söz konusudur. Bazı vakalar psikoterapi işe yaramakla birlikte çoğunda vajina genişletme ameliyatına kadar gidebilen bir süreç söz konusu olabiliyor.

Erkeklerde ilk gece korkusu

Damat adaylarında ilk gece korkusunun psikolojik alt yapısı kadınlarınkine çok benzer. Erkek cinsel organı vajinaya tam giriş sağladığı zaman şiddetli kasılmalar, terleme ve çarpıntı şikayeti ile erken  boşalma ortaya çıkabilir. Bazı durumlardada tam ereksiyon sağlanamaması veya yetersiz ereksiyonla tam penetrasyon olmadan erken boşalma ilede karşılaşılabilir.

İlk gecede dikkat edilmesi gereken hususlar

Sık yapılan yanlışlardan en önemlisi cinsel bilgilerin bir uzman veya kitaplardan değilde kişisel deneyimlerini değiştirerek anlatan bir yakınından bilgi almaktır. İlk cinsel ilişkide  olayın biran önce gerçekleşmesi ve def-i bela gibi baştan atılması, halledilmesi gereken bir problem olarak görmek yerine, haz almak, mutluluk elde etmek ve karşı tarafıda tatmin etmek amaçlı yaklaşımlara yönelmektir. Tam birleşmeye hemen geçmeden ön sevişme safhasının uzatılması o anda bütün dünyevi sorunların akıldan çıkartılması, geçicide olsa tüm kaygılardan uzaklaşılması iyi gelecektir. Ön sevişmenin uzun tutulması hem daha sert bir ereksiyon, hemde vajinal ıslaklığın artması ile cinsel ilişkiyi kolaylaştırır. İlk gece korkusunda genellikle vajinada korkuya ve kaygıya bağlı olarak kuruluk gözlenir, bu durumda ilişkiye girmek acı vereceği için kısır döngü ortaya çıkar. Kayganlaştırıcı jeller işe yarayacaktır. Tarafların aceleci davranmaması çok önemlidir, öncelikle cinselliği tüm boyutları ile keşfetmek bu durumun doğal çerçevede kabulünü kolaylaştırır. İlk seferinde filmlerdeki gibi yüksel kalitede bir cinsellik yaşamak genelde imkansızdır, ama zamanla çiftlerin birbirini tanıması ve zevk noktalarının ortaya çıkması tecrübe ile harmanlanınca çok daha iyi sonuçlar elde edeceksiniz.

İlk gece korkusunun kalıcı olarak yerleşmesi

Korktuğum başıma geldi gibi bir deyimi doğrularcasına ilk gece olabilecek tüm olumsuzlukların yaşanması durumunda ilk gece korkusu her denemede dahada pekişerek bilinç altında büyük bir yer edinebilir ve zamanla çözülmesi dahada zor bir hale gelebilir. Bu durumda erken müdahale çok faydalı olacaktır.

İlk gece korkusu ile alakalı bir tecrübeniz varsa ağalıdaki yorum yerine yazabilirsiniz.

 

 

Yazar: burcu Nur Demirel

Üniversitede araştırma görevlisi

One thought on “İlk gece korkusu”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: