Kızlık zarı dikiminde gizlilik


2000 TL ile 3000 TL arasında yapılan kızlık zarı dikiminde gizlilik son derece önemlidir, zaten gizli kalmayacaksa hiç yaptırmayın derim, bu konuda dikkat etmeniz gereken ve size kasti olarak söylenmeyen bilgi verilmeyen konularak değinmek istiyorum, birisinin kral çıplak demesi lazım yada bu köyün delisi ben olayım sorun değil. Ülkemizde sağlık hizmetleri %99 oranında SGK kapsamında veriliyor ve özel hastanelerinde tama yakını SGK anlaşmalı çalışıyor yoksa hasta bulmaları çok zor, bu durumda sgk merkezine bağlı bir bilgisayar sistemi ile çalışma zorunluluğu var. Devlet hastanesi veya özel hastane olsun farketmez tümü yapılan bütün işlemleri sgk sistemine aynen işlemek zorunda. Ayrıca ben sgk üzerinden değil kendi ücretimle, kendi paramla özel olarak ameliyat olacağım deseniz bile bağlayıcı olan sgk anlaşmasını fesh etmeyi göze alamayacak olan özel hastaneler yapılan işlem tamamen gizli kalacak dese bile perde arkasından size yapılan tüm muayene ve ameliyatları sgk ya işliyorlar. Peki aradan yıllar geçti sgk lı bir hastaneye doğum veya başka bir sebeple gittiniz, sizi muayene eden doktoru bırakın bilgileri sisteme giren doktor asistanı bile sizin önceden neler yaptığınızı ekrandan görebiliyor, vay be kadın evlenmiş ama bakın nasıl evlenmiş şu tarihte kızlık zarı diktirmiş gibi bir fısıltı oluşma ihtimali az değil.

Kızlık zarı dikimi kayıtlara geçer mi ?

Tamam üzülmeyin hemen kızlık zarı dikimi için sgk anlaşmalı olmayan özel jinekolog muayenehaneleri var, onlardan birinde yaptırdığınız işlemler sgk sistemine işlenmiyor, sadece reşit olmanız kendi kararınızla zar diktirmek için yeterli oluyor ve işlem tamamen gizli kalabiliyor.

Kızlık zarı dikimi yaş sınırları

Kızlık zarı dikimini araştırırken birçok jinekoloğu aradım ve bazılarıda özel hastane ve tıp merkezi çatısı altında çalışan doktorlardır, ” ya hocam sizin hastanede veya tıp merkezinde sgk anlaşması var mı : evet var tabiki , olmayan mı kaldı ? , ama hocam ben şimdi kızlık zarı dikimi için size gelsem hastanenizde bilgilerim sgk ya işlenir mi ? hayır işlenmez, peki hocam sgk anlaşmasına göre bu mümkün değil nasıl yapacaksınız, ameliyatım kaçak mı yapılacak  ? ya sen gel hallederiz ” gibi dialoglarla sizi ameliyat edip tüm bilgilerinizi hastane işletim sistemi aracılığı ile sgk ya bildirdikleri gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Bence kızlık zarı dikimi yapan doktorların neden sadece kendi muayenehanelerinde çalışan jinekologlardan oluştuğu ve tıp merkezi ve özel hastanelerin bu konuda neden reklam bile yapmadıklarını, iddialarının olmadığını şimdi anlamışsınızdır. Sonuç olarak size tavsiyem kızlık zarı dikiminde gizlilik için özel muayenehane doktorlarını tercih etmenizdir.

Yazar: burcu Nur Demirel

Üniversitede araştırma görevlisi

“Kızlık zarı dikiminde gizlilik” için 2 yorum

  1. Merhaba kızlık zarı dikimi istiyorum ama gizlilik tam olmalı. Bu durumda özel muayenehanede mi yaptırayım yoksa özel hastanelerdemi ?

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: