Kadınlarda Kegel egzersizi nasıl uygulanır ve ne işe yarar ?


Üreme organlarını yerinde tutan kalça kemiklerinin en aktını örten kasları güçlendirme amaçlı yapılan antrenmanlara Kegel egzersizi denir. Yerçekimine bağlı olarak aşağı doğru sarkma eğiliminde olan rahim ve idrar torması gibi organları yıkarıda tutan yine mevzubahis kas gruplarıdır. Bu kaslar kadınlarda idrar yapma ve dışkılama eylemlerine yardımcı olmaktadır. Doğum eylemindede pelvis taban kasları önemlidir, bebeğin pelvik kanaldan geçişini kolaylaştırır ama her normal doğumda bu kaslar hasar görür. Ayrıca yaş ilerledikçe azalan kadınlık hormonları bu kasların zayıflamasına işlevlerini aksatmasına yol açar.

Pelvis taban kasları zayıflaması

Normal doğumlar, aşırı kilolar ve ilerleyen yaş derken kadınların çoğunda pelvis taban kasları zayıflar ve hapşırma, öksürme, kontrolsüz gülme, atlama zıplama, ayakta fazla kalma, ıkınma gibi durumlarda idrar kaçırma durumu söz konusu olabilir. Bunun dışında rahmin vajina içinde dışa doğru sarkması, hatta bazı ileri vakalarda bir armut gibi vajina girişinde görünür hale gelmesi durumları söz konusu olabilir. Tabiki bunlar cinsel hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıklardır.

Kegel egzersizinde amaç

Kegel egzersizleri temel olarak sosyal hayatı en fazla etkileyen idrar kaçırma şikayetlerini azaltmayı hedefler. Bunun dışında rahmin vajina içine sarkmasını, idrar torbasının vajinayı sıkıştırmasını azaltmakta sekonder hedefler arasında sayılabilir. Kegel egzersizleri cinsel yaşama olumlu katkılar sağlar, vajinanın daha güçlü bir şekilde penisi sarmasını sağlar ve ilişki kalitesini arttırır.

Kegel egzersizi nasıl uygulanır ?

Öncelikle gözle görünür bir kas olmadığı için pelvis tabanı kaslarımızın nasıl kumanda edildiğini öğrenmemiz gerekir. Bunun için iki parmağınızı vajinaya sokup sıkıştırmaya çalıştığınızda kullandığınız kaslar kegel kaslarıdır diyebiliriz, yada idrar yaparken yarıda keserseniz bu uygulamada çalıştırdığınız kaslardır. Kegel egzersizi bahsi geçen ve sizinde tespit ettiğiniz kas gruplarının birkaç saniye kasılması ve gevşetilmesi ile gerçekleştirilir. Bun işlemi her yerde yapabilirsiniz, dışarında biri sizin bunu yapmakta olduğunuzu anlayamaz, metroda, metrobüste , işyerinde heryerde uygulayabilirsiniz. Alışkanlık haline getirirseniz mutlaka faydasını görürsünüz. Bu arada kegel egzersizi vajina genişlemesini tedavi etmez bunuda ilave etmiş olalım. O konuda cerrahi vajina daraltma ameliyatı yaptırmanızı tavsiye ederim.

Yazar: burcu Nur Demirel

Üniversitede araştırma görevlisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: