Adet kanamasının ne zamanlar olacağı ile ilgili bilgi


Bazı durumlarda doktor tavsiyesi ile ve ihtiyaç üzerine adet kanamasının zamanlaması değiştirilebilir adet kanaması ileriye veya geri alınabilir süresi kısaltılabilir. Aslına bakarsanız adet kanaması kadınlarda üreme sisteminin aylık yenilenme periyodunun bir sonucu olarak atılan gereksiz malzemedir. Ama orada durmak lazım Eğer döllenme meydana gelirse adet kanaması yerine bebek oluşur. Her kadınla farklı olmakla birlikte 1 ile 5 gün arasında değişebilir bazı kadınlarda adet kanaması ciddi ağrılara yol açar. Hatta sosyal yaşam ve iş yaşamını etkileyebilir Bu ağrı çok hafif olabileceği gibi kramplar ve seyrelen yorgan döşek getirebilecek boyutta da olabilir. Kadınlar en çok bu ağrıları belli bir noktaya kadar aldırış etmezler ve günlük yaşantının bir parçası olarak kabul ederler.

Adet kanamasının ilaçlarla geciktirilmesi

İş dünyası ve Sosyal yaşam arasında bazı önemli günlerde adet kanamasının olması planları Aksatabilir. Örnek vermek gerekirse balayı döneminde adet görmek hiçbir kadının işine gelmez veya aylar öncesinden rezervasyonları yapılmış bir yaz tatilinde adetli olarak denk gelmek hoş olmaz. Doktorlar adet düzenini ilaçlarla müdahale etmeyi pek sevmezler ama önemli durumlarda ilaç kullanarak adet kanaması günlerce ertelenebilir, çok sık olmamakla birlikte Senede birkaç defa buna bağlı bir düzenleme yapmak kadın üreme sağlığı açısından bir sakınca doğurmaz. Ama sık sık ilaçlarla adet düzenine müdahale etmek yumurtlama sürecini de etkileyebilir adet tarihini geciktirmenin en pratik yolu Doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda 20 gün hap kullanıp 10 gün ara vermeyi düzenine değişiklik getirerek yapılır 10 günlük ara yerine 2. kutuya geçilerek ilaçlar adetsiz geçmesi istenen süre kadar devam edilir. Bu süreyi mümkün olduğunca kısa tutmakta fayda vardır burada tavsiye edilen maksimum süre 2. kutunun bitmesi ne kadardır. İki kutuda bittiği zaman mutlaka 10 gün ara vermek gerekir. Daha da uzun bir adetSiz dönem üreme sağlığına zarar verebilir.

Bunun dışında adet zamanının ertelenmesi basit doğum kontrol hapları değil de bu konuda spesifik ilaçlarla meydana getirilmesidir Ama bu noktada hasta kendi kafasına göre herhangi bir ilaç kullanılmaz, mutlaka Jinekolog tarafından yazılmalıdır. Çünkü bu ilaçların birçok yan etkileri bulunmaktadır. İçinde progesteron hormonu bulunan ilaçlar adet kanamasını geciktirir bu ilaçları kullanmak için adet gününe 3 günden daha fazla zaman kalmış olması gerekir yani yarın adet göreceksiniz veya öbür gün göreceksiniz Bu ilacı alarak adetten kurtulmanız pek mümkün olmaz. Adet geciktirici iğneler ve haplar eczanelerde reçetesiz olarak satılabilinmektedir, Fakat bu ilaçların bilinçsiz olarak doktor tavsiyesi olmadan kullanmanızı Kesinlikle tavsiye etmiyoruz.

Adet söktürücü ilaçlar

Son olarak da adet söktürücü ilaçlardan bahsetmek isterim özellikle adet söktürücü olarak kullanılan ilaçlar ve iğneler henüz başlamamış olan adeti daha erkene çekmek için yanlış olarak kullanılabilmektedir, ilaç kullandıktan sonra Birkaç günlük bir adet görülse bile aslında adet değil ara kanamadır, yine beklemeden tarihte Veya birkaç gün gecikmiş olarak normal adet gelecektir. Yani o ilacı kullanmak sizi hedefinize tam olarak Ulaştırmayacaktır.

Yazar: burcu Nur Demirel

Üniversitede araştırma görevlisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: