Dişi üreme organları anatomisi


Jinekologlar yani kadın hastalıkları ve doğum uzmanları için pelvis anatomisi bilmek yani kadının kalçasında bulunan kemikler ve organlarla ilgili bilgi sahibi olmak en temel ihtiyaçlarından birisidir diyebiliriz. Hipokrat’tan beri insan anatomisindeki temel yapılar hiç değişmemektedir fakat bunların vazifeleri ile ilgili birbirleriyle olan ilişkileri hakkında birçok yeni bilgi klasik kitaplar eklenmektedir. Özellikle jinekolojik cerrahi yöntemlerle ki ilerlemeler sayesinde bir kadın hastalıkları cerrahının dişi organizmadaki anatomik noktaları bilmesi ve ona göre ameliyat yapması büyük öneme sahiptir. Bunun dışında daha da ilginci her bayanda neredeyse ufak tefek anatomik farklılıklar bulunmakta ve normal anatomiyi iyi bilen bir hekimin Bu varyasyonlar da şaşırmadan kişiye özel bir tedavi geliştirmesi de yine göz önünde bulundurulmalıdır.

Karın duvarı ( abdomen duvarı )

Kadınlarda karın duvarı anatomik olarak En üste göğüs tahtası adı verilen kemik oluşumun en altından başlar sağında ve solunda olarak kaburgalardan aşağı indikten sonra Karın çizgisine kadar devam etmektedir. En altta ise sağlı ve sollu olarak iki kalça kemiğinin birleştiği simfizis pubis denilen oluşumda son bulmaktadır. Karın duvarı da kendi içinde bölümleri ayrılabilmek nedir mesela epigastrik bölge umblikal bölge hipogastrik bölge sağ ve sol hipokondriyak bölge bölge ilioinguinal bölge olarak.

Sağ epigastrik bölgede karaciğerin büyük lobu yani Sağ lobu bulunur ayrıca yine safra kesesi, böbreğin bir kısmı ile kalın bağırsağın dönen kısmı Yani sağ köşesi bu bölgeye yine yer alır.

Sol Epigastrik bölge ise karaciğer sol bölümünü yani ucunu yine mideyi onikiparmak bağırsağına pankreas böbrek üstü bezleri ile sol böbreğin üstte kalan uç kısımlarını içine alır.

Sol hipokondriyak bölümde ise midenin genellikle hava ile dolu olan fundus bölümü Yani en Tepesi karaciğerin uç kısmı kalın bağırsağın sol köşesi bulunur.

Karın boşluğunun Sağ yan tarafına denk gelen kısımda ise kalın bağırsağın sağ kısmı ince bağırsak kıvrımlarının bir kısmı yine sağ böbreğin yan kısmı bulunmaktadır.

Göbek bölümü yada umblikal bölüm olarak isimlendirilen orta kısımda ise sağdan sola geçiş yapan kalın bağırsak midenin önemli bir kısmı omentum denilen Karın içi organ ince bağırsaklar onikiparmak bağırsağı bir kısmı ve baş kısmı böbreklerin orta kısmı bulunur.

Karın boşluğunun sol yan kısmında kalan bölümde ise sol kalın bağırsak Sol böbrek ve ince bağırsakların bir kısmı bulunur.

Sağ ilioinguinal yani kasık bölümünde çekum denilen kalın bağırsak ve ince bağırsağın birleştiği bölüm appendix bölümü , kalın bağırsağın bir kısmı yine bir kısmı ince bağırsaklar ve omentum organının sağ kenarı bulunur.

Hipogastrik bölüm denilen aşağı göbek bölümü omentum Majus ince bağırsak bölümleri pelvic kalın bağırsak sağdan sola geçiş yapan kalın bağırsağın bir kısmını içerir.

Son olarak da sol ilioinguinal bölümü inceleyecek olursak kıvrımlı kalın bağırsak denilen sigmoid kolon sol kalın bağırsağın bir kısmı ince bağırsak konsolları omentum majus bulunmaktadır.

Iç organların şekilleri tam olarak nerede bulundukları ve boyutları kişiden kişiye Ayrıca kişilerin geçirdikleri hastalıklara bağlı olarak değişimler gösterebilmektedir, bunları Varyasyon denir. Bunun dışında Karın içi organlar yerçekiminden de etkilenmektedir. Yine ayrıca açlık ve tokluk durumlarında da ya da kalın bağırsaklarda dışkı olup olmaması dışkı miktarı gibi etkenler anatomik organların yerlerini farklı ulaştırabilir bu konudaki en İronik örnek gebelikte rahimin büyüyerek dev boyutlara gelmesi ve karın içi organlarının yerini değiştirmesi söylenebilir mesela apandix Normalde sağ kasık bölgesinde bulunmak da birlikte ilerlemiş gebelik durumlarında karnın orta bölgelerine kadar çıkabilmektedir Bu durumda Apandisit rahatsızlığını teşhis etmek için bakılması gereken yer sağ kasık değil orta karın bölgesi olacaktır.

Yazar: burcu Nur Demirel

Üniversitede araştırma görevlisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: